Przed czym chroni polisa AC za granicą?

Właśnie szykujemy się do wyjazdu za granicę, nieważne czy to w celach zarobkowych, czy turystycznych. A środkiem transportu ma być nasz samochód. Warto się wtedy zastanowić nad ubezpieczeniem. Nigdy nie wiadomo co może nas spotkać i jakie koszty będziemy musieli w związku z tym ponieść.

Jeśli wykupiliśmy ubezpieczenie AC sprawdźmy przed czym i w jakich krajach będzie nas chroniło. Polisa AC może obejmować swoją ochroną zarówno kraje Europy, jaki i inne. Wyłączone są kraje byłego ZSRR. Wykupienie polisy, która swoim zasięgiem obejmuje większy zakres terytorialny, wiąże się najczęściej z dodatkowymi kosztami.

Co obejmuje ubezpieczenie AC za granicą?

Szkody powstałe za granicą powinny być naprawione w naszym ojczysty kraju. Jednak zdarza się, że w szczegółowym zapisie w OWU (ogólne warunki umowy), istnieje zapis, który zezwala ubezpieczycielowi na naprawę nasze auta w zagranicznym warsztacie samochodowym. A my nie musimy wyrażać naszej zgody. Przed zawarciem umowy sprawdźmy dokładnie tą kwestię.

Warunki otrzymania zwrotu kosztów naprawy

Żeby uzyskać zwrot kosztów naprawy naszego samochodu, wymagane jest spełnienia następujących warunków:

  • Szkoda uniemożliwia bezpieczną kontynuację podróży i dotarcie do zamierzonego celu
  • Naprawa naszego pojazdu jest konieczna
  • Kwota naprawy samochodu nie jest wyższa, od ustalonej przez nasz zakład ubezpieczeniowy ( często to 1 tys Euro)

Pamiętajmy, że bezzwłocznie należy zgłosić szkodę ubezpieczycielowi.  Zostanie ona wtedy na pewno uwzględniona.  Są różne sposoby na poinformowanie zakładu. Można to zrobić telefonicznie, przy pomocy faksu lub przez internet. Wszytko zależy jaki sposób preferuje TU. Dane ubezpieczyciela zawsze znajdują się na polisie.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zezwalają na zgłoszenie powstania szkody po powrocie do kraju, chyba, że powrót do Polski jest niemożliwy. Najbezpieczniej jest jednak od razu poinformować ubezpieczyciela o zaistniałych okolicznościach.

Zdarza się, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe zapewniają również holowanie auta do naszego kraju. Warto o to zapytać przy podpisywaniu umowy.

Czytaj OWU

Żeby dowiedzieć się wszystkich niezbędnych informacji należy dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Umowy. Dowiedzmy się czy nasze ubezpieczenie chroni nas w państwach, przez które będziemy przejeżdżać i które są naszym ostatecznym celem. Jeśli będziemy potrzebować więcej informacji, skontaktujmy się telefonicznie z ubezpieczycielem, na przykład przez infolinię lub odwiedźmy go osobiście.

Przed wyjazdem za granicę dokładnie zapoznajmy się z naszą polisą AC. Sprawdzić jej zakres i ochronę. Nie warto ryzykować. Pokrycie szkody z własnej kieszeni może nas sporo kosztować.

Jeśli okaże się, że ubezpieczenie AC, które posiadamy nie obowiązuje poza naszym krajem, zawsze możemy wykupić ubezpieczenie dodatkowe. Ważne jest jak najszybciej się w nie zaopatrzyć i dopiero wtedy zdecydować się na wyjazd.

 


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *